English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

banner_tsf

banner_isbanknew

Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı Sona Erdi

finalOn gün süren yorucu ama keyifli maraton sona erdi!

Turnuvanın istikrarlı lideri Ermenistan, zirvedeki yerini koruyarak 2010 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı Şampiyon Takımı unvanını alırken kızışan ilk üç mücadelesinde tanıdık isimler yer aldılar; 2.Hindistan, 3. Rusya

Genç Milli Sporcularımızdan oluşan Türkiye Kırmızı, Türkiye Beyaz, ve Türkiye Turkuvaz takımlarımız sırasıyla dördüncü, dokuzuncu ve on ikinci olarak yarışmayı tamamladılar.

Sporcularımızın toplam "214" elo puanı kazandığı yarışmada; 1. masa birincisi Engin Topak, 2. masa birincisi Ege Köksal, 2. masa ikincisi Cankut Emiroğlu ve yedek oyuncularda 1. Volkan Sevgi ile 3. Melih Yurtseven oldular.

Sporcularımız tebrik ediyoruz.

Kanal 15'in Haberleri: 1   2   3   4   5    TRT Haber

Devamı...

Geri Sayım Başladı!

turkey_white
Son tura girilirken liderlik koltuğunu bırakmayan Ermenistan'ın şampiyonluğunu ilan etmesi için sadece yarım puana ihtiyacı kaldı.

Diğer yandan, Ermenistan'ın ardından ilk üç mücadelesi için yarışan Rusya, Hindistan, Türkiye Kırmızı ve Belarus takımlarını görüyoruz.

İlk üç mücadelesindeki bu dört takımın yarın birbirleri ile oynamamaları gözleri sıralamayı etkileyecek masa puanlarına çevirdi.

Son tur öncesi Türkiye Kırmızı takımımız dördüncü, Türkiye Beyaz takımımız yedinci ve Türkiye Turkuvaz takımımız dokuzuncu sırada yer alıyor.

Geri sayımın başladığı yarışmanın son tur maçları saat 10:00 da.

Devamı...

Çift Tur Sonrası Son Viraj

volkan
Yarışmanın istikrarlı lideri Ermenistan, Türkmenistan-A karşılaşmasından 3-1 galip ayrılarak liderlik yarışındaki puan farkını dörde çıkardı. Rusya ve Hindistan takımlarıyla birlikte hız kesmeden yoluna devam eden Türkiye Kırmızı takımımız ise şu an Hindistanın üzerinde üçüncü sırada bulunuyor.


Ermenistan'ın belkide şampiyonluğunu ilan edeceği ve ilk üçe girecek takımların yavaş yavaş netlik kazanacağı dokuzuncu tur saat 16:00 da başlıyor.


Gerilimin tırmandığı dokuzuncu tur maçlarını büyük bir heyecanla bekliyoruz.Aşağıda sekizinci turdan güzel bir oyun
Vakhidov,Jakhongir (2291) - IM Stukopin,Andrey (2458)

ve talihsiz bir an sizlerle;
FM Atabayev ,Yusup (2313) - FM Aghasaryan ,Robert (2295)

Devamı...

Boş Gün: İnsuyu Mağarası & Sagalassos Antik Kenti

insuyuGünün ilk keşif yeri İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya Karayolu üzerinde, Burdur’a 15 km. uzaklıkta bulunan ve ülkemizde turizme ilk açılan mağaradır(1966). 597 m uzunluğunda olan mağara aynı zamanda su yüzeyine paraleldir. İçinde akarsuların bulunduğu ve 597 metrelik bölümü gezilebilen mağaranın içinde birbirleriyle bağlantılı irili ufaklı dokuz göl vardır. Bunlardan "Büyük Göl" adıyla anılanı 512 m2’lik alanıyla Türkiye’nin en büyük yer altı gölüdür.

Oluşumu 10 milyon yıl öncesine dayanan mağara, yukarıdan damlayan kireçli suların katılaşmasıyla oluşan kolonlar ve tavandan aşağıya sarkan kalker birikintileriyle bir saray görünümündedir. Dilek Gölü’nde bulunan dikit, 6 metrelik boyuyla Türkiye’nin en büyük dikitidir .
antikkent
İnsuyu mağarısının büyüleyici atmosferinden ayrılan kafilelerin sonraki durağı olan Sagalassos Antik kenti, Batı Toroslar'ın bir parçası olan Ağlasun dağının güney eteklerinde, 1450–1700 m. yükseklikteki meyilli bir arazi üzerine kuruludur. Kentin kalıntıları, doğu-batı yönünde 2.5 km, kuzey-güney yönünde ise 1.5 km'yi kapsayan bir alana yayılır. İlk mlarak, 1706'da Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen Sagalassos'ta arkeolojik kazılar 1990'da başlatılmıştır.Çeşmelerinin görkemiyle anılan Sagalassos, dünyanın en yüksek rakımlı, 9.000...

Devamı...

Kafilelerin Yürüyüşü ve Altıncı Tur

acilis
Tüm ülke kafilelerinin ve Burdur'lu satrançseverlerin katılımıyla gerçekleşen şehir yürüyüşü Burdur'da renkli görüntülere sahne oldu. Her ülkeyi temsilen bir yönetici ve sporcunun valilik ve Belediye Başkanlığı makamlarını ve ziyaretinden sonra turnuvanın açılış töreni gerçekleşti,

Törende Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın Ali Nihat YAZICI, Burdur Belediye Başkanı Sayın Sebahattin AKKAYA ve Burdur Valisi Sayın Süleyman TAPSIZ konuşmalarını yaptılar.

Folklor ekibinin gösterisiyle daha da renklenen törenden tüm katılımcılar ilgiden dolayı memnun kaldılar.

Günün çekişmeli maçları saat 16:00'da başladı.


batuhan

Türkiye Kırmızı zorlu mücadelenin ardından turnuvanın lideri Ermenistan'ın karşısında umduğunu bulamadı.

Türkiye Turkuvaz ve Türkiye Beyaz takımlarımız da güçlü rakipleri karşısında istedikleri performansı görteremeyerek mağlubiyet yüzü gördüler.

Yarın ki boş günün ardından güçlerini tazeleyecek genç millilerimiz turnuvanın korkulu rüyası olmaya devam edecekler.

Sporcularımıza başarılar dileriz. 

Devamı...
Turkish Chess Federation © 2010